E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

héieren hören (D)écouter (F)listen (E)
Stammformen héierenhéierthéieren
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhéieren
duhéiers
hien/si,hatt/ethéiert
mirhéieren
dirhéiert
sihéieren
Passé composé
echhunnhéieren
duhueshéieren
hien/si,hatt/ethuethéieren
mirhunnhéieren
dirhutthéieren
sihunnhéieren
Plus-que-parfait
echhathéieren
duhashéieren
hien/si,hatt/ethathéieren
mirhatenhéieren
dirhathéieren
sihatenhéieren
Futur I
echwäert héieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert héieren hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhéieren
dugéifshéieren
hien/si,hatt/etgéifhéieren
mirgéifenhéieren
dirgéifthéieren
sigéifenhéieren
Conditionnel Passé composé
echhätthéieren
duhässhéieren
hien/si,hatt/ethätthéieren
mirhättenhéieren
dirhätthéieren
sihättenhéieren
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhéier!
Plurielhéiert!
héieren
héieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
derzougehéieren eraushéierenerhéierengehéiereniwwerhéierenofhéierenophéierenunhéierenverhéieren
Remarquen (intern)
Variante des Partizips: gehéiert - akzeptiert???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles