E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhéijen erhöhen (D)augmenter (F)
Stammformen erhéijenerhéichterhéicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerhéijen
duerhéichs
hien/si,hatt/eterhéicht
mirerhéijen
direrhéicht
sierhéijen
Passé composé
echhunnerhéicht
duhueserhéicht
hien/si,hatt/ethueterhéicht
mirhunnerhéicht
dirhutterhéicht
sihunnerhéicht
Plus-que-parfait
echhaterhéicht
duhaserhéicht
hien/si,hatt/ethaterhéicht
mirhatenerhéicht
dirhaterhéicht
sihatenerhéicht
Futur I
echwäert erhéijen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhéicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhéijen
dugéifserhéijen
hien/si,hatt/etgéiferhéijen
mirgéifenerhéijen
dirgéifterhéijen
sigéifenerhéijen
Conditionnel Passé composé
echhätterhéicht
duhässerhéicht
hien/si,hatt/ethätterhéicht
mirhättenerhéicht
dirhätterhéicht
sihättenerhéicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhéich!
Plurielerhéicht!
erhéicht
erhéijen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
héijen
Remarquen (intern)
héicht, héichs???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles