E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhéij-en erhöhen (D)augmenter (F)
Stammformen erhéij-enerhéich-terhéich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerhéij-en
duerhéich-s
hien/si,hatt/eterhéich-t
mirerhéij-en
direrhéich-t
sierhéij-en
Passé composé
echhunnerhéich-t
duhueserhéich-t
hien/si,hatt/ethueterhéich-t
mirhunnerhéich-t
dirhutterhéich-t
sihunnerhéich-t
Plus-que-parfait
echhaterhéich-t
duhaserhéich-t
hien/si,hatt/ethaterhéich-t
mirhatenerhéich-t
dirhaterhéich-t
sihatenerhéich-t
Futur I
echwäert erhéij-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhéich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhéij-en
dugéifserhéij-en
hien/si,hatt/etgéiferhéij-en
mirgéifenerhéij-en
dirgéifterhéij-en
sigéifenerhéij-en
Conditionnel Passé composé
echhätterhéich-t
duhässerhéich-t
hien/si,hatt/ethätterhéich-t
mirhättenerhéich-t
dirhätterhéich-t
sihättenerhéich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhéich!
Plurielerhéich-t!
erhéich-t
erhéij-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
héij-en
Remarquen (intern)
héicht, héichs???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles