E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

héijen erhöhen (D)augmenter (F)
Stammformen héijenhéichtgehéicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhéijen
duhéichs
hien/si,hatt/ethéicht
mirhéijen
dirhéicht
sihéijen
Passé composé
echhugehéicht
duhuesgehéicht
hien/si,hatt/ethuetgehéicht
mirhugehéicht
dirhuttgehéicht
sihugehéicht
Plus-que-parfait
echhatgehéicht
duhasgehéicht
hien/si,hatt/ethatgehéicht
mirhategehéicht
dirhatgehéicht
sihategehéicht
Futur I
echwäert héijen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehéicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhéijen
dugéifshéijen
hien/si,hatt/etgéifhéijen
mirgéifenhéijen
dirgéifthéijen
sigéifenhéijen
Conditionnel Passé composé
echhättgehéicht
duhässgehéicht
hien/si,hatt/ethättgehéicht
mirhättegehéicht
dirhättgehéicht
sihättegehéicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhéich!
Plurielhéicht!
gehéicht
héijen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erhéijen
Remarquen (intern)
héicht, héichs???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles