E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mathŽllef-en mithelfen (D)aider (F)
Stammformen mathŽllef-enhŽllef-t matmatge-hollef
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echhŽllef-e mat
duhŽllef-s mat
hien/si,hatt/ethŽllef-t mat
mirhŽllef-e mat
dirhŽllef-t mat
sihŽllef-e mat
Passť composť
echhumatge-hollef
duhuesmatge-hollef
hien/si,hatt/ethuetmatge-hollef
mirhumatge-hollef
dirhuttmatge-hollef
sihumatge-hollef
Plus-que-parfait
echhatmatge-hollef
duhasmatge-hollef
hien/si,hatt/ethatmatge-hollef
mirhatematge-hollef
dirhatmatge-hollef
sihatematge-hollef
Futur I
echwäert mathŽllef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-hollef hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmathŽllef-en
dugéifsmathŽllef-en
hien/si,hatt/etgéifmathŽllef-en
mirgéifemathŽllef-en
dirgéiftmathŽllef-en
sigéifemathŽllef-en
Conditionnel Passť composť
echhšttmatge-hollef
duhšssmatge-hollef
hien/si,hatt/ethšttmatge-hollef
mirhättematge-hollef
dirhšttmatge-hollef
sihättematge-hollef
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierhŽllef mat!
PlurielhŽllef-t mat!
matge-hollef
mathŽllef-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushŽllef-enbehŽllef-eneriwwerhŽllef-enhŽllef-ennohŽllef-enofhŽllef-enophŽllef-enverhŽllef-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles