E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hemssen seufzen (D)soupirer (F)
Stammformen hemssenhemstgehemst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhemssen
duhems
hien/si,hatt/ethemst
mirhemssen
dirhemst
sihemssen
Pass compos
echhugehemst
duhuesgehemst
hien/si,hatt/ethuetgehemst
mirhugehemst
dirhuttgehemst
sihugehemst
Plus-que-parfait
echhatgehemst
duhasgehemst
hien/si,hatt/ethatgehemst
mirhategehemst
dirhatgehemst
sihategehemst
Futur I
echwäert hemssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehemst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhemssen
dugéifshemssen
hien/si,hatt/etgéifhemssen
mirgéifenhemssen
dirgéifthemssen
sigéifenhemssen
Conditionnel Pass compos
echhttgehemst
duhssgehemst
hien/si,hatt/ethttgehemst
mirhättegehemst
dirhttgehemst
sihättegehemst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhems!
Plurielhemst!
gehemst
hemssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles