E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhéngeren erhungern (D)mourir de faim (F)
Stammformen erhéngerenerhéngerterhéngert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerhéngeren
duerhéngers
hien/si,hatt/eterhéngert
mirerhéngeren
direrhéngert
sierhéngeren
Passé composé
echhunnerhéngert
duhueserhéngert
hien/si,hatt/ethueterhéngert
mirhunnerhéngert
dirhutterhéngert
sihunnerhéngert
Plus-que-parfait
echhaterhéngert
duhaserhéngert
hien/si,hatt/ethaterhéngert
mirhatenerhéngert
dirhaterhéngert
sihatenerhéngert
Futur I
echwäert erhéngeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhéngert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhéngeren
dugéifserhéngeren
hien/si,hatt/etgéiferhéngeren
mirgéifenerhéngeren
dirgéifterhéngeren
sigéifenerhéngeren
Conditionnel Passé composé
echhätterhéngert
duhässerhéngert
hien/si,hatt/ethätterhéngert
mirhättenerhéngert
dirhätterhéngert
sihättenerhéngert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhénger!
Plurielerhéngert!
erhéngert
erhéngeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushéngerenhéngerenverhéngeren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles