E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhŽnneren verhindern (D)empÍcher, ťviter (F)
Stammformen verhŽnnerenverhŽnnertverhŽnnert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverhŽnneren
duverhŽnners
hien/si,hatt/etverhŽnnert
mirverhŽnneren
dirverhŽnnert
siverhŽnneren
Passť composť
echhuverhŽnnert
duhuesverhŽnnert
hien/si,hatt/ethuetverhŽnnert
mirhuverhŽnnert
dirhuttverhŽnnert
sihuverhŽnnert
Plus-que-parfait
echhatverhŽnnert
duhasverhŽnnert
hien/si,hatt/ethatverhŽnnert
mirhateverhŽnnert
dirhatverhŽnnert
sihateverhŽnnert
Futur I
echwäert verhŽnneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhŽnnert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhŽnneren
dugéifsverhŽnneren
hien/si,hatt/etgéifverhŽnneren
mirgéifeverhŽnneren
dirgéiftverhŽnneren
sigéifeverhŽnneren
Conditionnel Passť composť
echhšttverhŽnnert
duhšssverhŽnnert
hien/si,hatt/ethšttverhŽnnert
mirhätteverhŽnnert
dirhšttverhŽnnert
sihätteverhŽnnert
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverhŽnner!
PlurielverhŽnnert!
verhŽnnert
verhŽnneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
behŽnnerenhŽnneren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles