E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hŽnner-en hindern (D)empÍcher (F)
Stammformen hŽnner-enhŽnner-tge-hŽnner-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echhŽnner-en
duhŽnner-s
hien/si,hatt/ethŽnner-t
mirhŽnner-en
dirhŽnner-t
sihŽnner-en
Passť composť
echhuge-hŽnner-t
duhuesge-hŽnner-t
hien/si,hatt/ethuetge-hŽnner-t
mirhuge-hŽnner-t
dirhuttge-hŽnner-t
sihuge-hŽnner-t
Plus-que-parfait
echhatge-hŽnner-t
duhasge-hŽnner-t
hien/si,hatt/ethatge-hŽnner-t
mirhatege-hŽnner-t
dirhatge-hŽnner-t
sihatege-hŽnner-t
Futur I
echwäert hŽnner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hŽnner-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhŽnner-en
dugéifshŽnner-en
hien/si,hatt/etgéifhŽnner-en
mirgéifenhŽnner-en
dirgéifthŽnner-en
sigéifenhŽnner-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-hŽnner-t
duhšssge-hŽnner-t
hien/si,hatt/ethšttge-hŽnner-t
mirhättege-hŽnner-t
dirhšttge-hŽnner-t
sihättege-hŽnner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierhŽnner!
PlurielhŽnner-t!
ge-hŽnner-t
hŽnner-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
behŽnner-enverhŽnner-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles