E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verherrlech-en verherrlichen (D)glorifier (F)
Stammformen verherrlech-enverherrlech-tverherrlech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverherrlech-en
duverherrlech-s
hien/si,hatt/etverherrlech-t
mirverherrlech-en
dirverherrlech-t
siverherrlech-en
Pass compos
echhuverherrlech-t
duhuesverherrlech-t
hien/si,hatt/ethuetverherrlech-t
mirhuverherrlech-t
dirhuttverherrlech-t
sihuverherrlech-t
Plus-que-parfait
echhatverherrlech-t
duhasverherrlech-t
hien/si,hatt/ethatverherrlech-t
mirhateverherrlech-t
dirhatverherrlech-t
sihateverherrlech-t
Futur I
echwäert verherrlech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verherrlech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverherrlech-en
dugéifsverherrlech-en
hien/si,hatt/etgéifverherrlech-en
mirgéifeverherrlech-en
dirgéiftverherrlech-en
sigéifeverherrlech-en
Conditionnel Pass compos
echhttverherrlech-t
duhssverherrlech-t
hien/si,hatt/ethttverherrlech-t
mirhätteverherrlech-t
dirhttverherrlech-t
sihätteverherrlech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverherrlech!
Plurielverherrlech-t!
verherrlech-t
verherrlech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles