E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beherrschen beherrschen (D)matriser (F)
Stammformen beherrschenbeherrschtbeherrscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeherrschen
dubeherrschs
hien/si,hatt/etbeherrscht
mirbeherrschen
dirbeherrscht
sibeherrschen
Pass compos
echhubeherrscht
duhuesbeherrscht
hien/si,hatt/ethuetbeherrscht
mirhubeherrscht
dirhuttbeherrscht
sihubeherrscht
Plus-que-parfait
echhatbeherrscht
duhasbeherrscht
hien/si,hatt/ethatbeherrscht
mirhatebeherrscht
dirhatbeherrscht
sihatebeherrscht
Futur I
echwäert beherrschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beherrscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeherrschen
dugéifsbeherrschen
hien/si,hatt/etgéifbeherrschen
mirgéifebeherrschen
dirgéiftbeherrschen
sigéifebeherrschen
Conditionnel Pass compos
echhttbeherrscht
duhssbeherrscht
hien/si,hatt/ethttbeherrscht
mirhättebeherrscht
dirhttbeherrscht
sihättebeherrscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehersch!
Plurielbeherrscht!
beherrscht
beherrschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
herrschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles