E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beherrsch-en beherrschen (D)matriser (F)
Stammformen beherrsch-enbeherrsch-tbeherrsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeherrsch-en
dubeherrsch-s
hien/si,hatt/etbeherrsch-t
mirbeherrsch-en
dirbeherrsch-t
sibeherrsch-en
Pass compos
echhubeherrsch-t
duhuesbeherrsch-t
hien/si,hatt/ethuetbeherrsch-t
mirhubeherrsch-t
dirhuttbeherrsch-t
sihubeherrsch-t
Plus-que-parfait
echhatbeherrsch-t
duhasbeherrsch-t
hien/si,hatt/ethatbeherrsch-t
mirhatebeherrsch-t
dirhatbeherrsch-t
sihatebeherrsch-t
Futur I
echwäert beherrsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beherrsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeherrsch-en
dugéifsbeherrsch-en
hien/si,hatt/etgéifbeherrsch-en
mirgéifebeherrsch-en
dirgéiftbeherrsch-en
sigéifebeherrsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttbeherrsch-t
duhssbeherrsch-t
hien/si,hatt/ethttbeherrsch-t
mirhättebeherrsch-t
dirhttbeherrsch-t
sihättebeherrsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehersch!
Plurielbeherrsch-t!
beherrsch-t
beherrsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
herrsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles