E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

herrschen herrschen (D)rgner, dominer (F)
Stammformen herrschenherrschtgeherrscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echherrschen
duherrschs
hien/si,hatt/etherrscht
mirherrschen
dirherrscht
siherrschen
Pass compos
echhugeherrscht
duhuesgeherrscht
hien/si,hatt/ethuetgeherrscht
mirhugeherrscht
dirhuttgeherrscht
sihugeherrscht
Plus-que-parfait
echhatgeherrscht
duhasgeherrscht
hien/si,hatt/ethatgeherrscht
mirhategeherrscht
dirhatgeherrscht
sihategeherrscht
Futur I
echwäert herrschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geherrscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifherrschen
dugéifsherrschen
hien/si,hatt/etgéifherrschen
mirgéifenherrschen
dirgéiftherrschen
sigéifenherrschen
Conditionnel Pass compos
echhttgeherrscht
duhssgeherrscht
hien/si,hatt/ethttgeherrscht
mirhättegeherrscht
dirhttgeherrscht
sihättegeherrscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhersch!
Plurielherrscht!
geherrscht
herrschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beherrschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles