E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

herrsch-en herrschen (D)rgner, dominer (F)
Stammformen herrsch-enherrsch-tge-herrsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echherrsch-en
duherrsch-s
hien/si,hatt/etherrsch-t
mirherrsch-en
dirherrsch-t
siherrsch-en
Pass compos
echhuge-herrsch-t
duhuesge-herrsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-herrsch-t
mirhuge-herrsch-t
dirhuttge-herrsch-t
sihuge-herrsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-herrsch-t
duhasge-herrsch-t
hien/si,hatt/ethatge-herrsch-t
mirhatege-herrsch-t
dirhatge-herrsch-t
sihatege-herrsch-t
Futur I
echwäert herrsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-herrsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifherrsch-en
dugéifsherrsch-en
hien/si,hatt/etgéifherrsch-en
mirgéifenherrsch-en
dirgéiftherrsch-en
sigéifenherrsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-herrsch-t
duhssge-herrsch-t
hien/si,hatt/ethttge-herrsch-t
mirhättege-herrsch-t
dirhttge-herrsch-t
sihättege-herrsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhersch!
Plurielherrsch-t!
ge-herrsch-t
herrsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beherrsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles