E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

accentu-éier-en akzentuieren, sich vestärken, sich verschlimmern (D)accentuer, s'aggraver (F)to accent (E)
Stammformen accentu-éier-enaccentu-éier-taccentu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccentu-éier-en
duaccentu-éier-s
hien/si,hatt/etaccentu-éier-t
miraccentu-éier-en
diraccentu-éier-t
siaccentu-éier-en
Passé composé
echhunnaccentu-éier-t
duhuesaccentu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaccentu-éier-t
mirhunnaccentu-éier-t
dirhuttaccentu-éier-t
sihunnaccentu-éier-t
Plus-que-parfait
echhataccentu-éier-t
duhasaccentu-éier-t
hien/si,hatt/ethataccentu-éier-t
mirhatenaccentu-éier-t
dirhataccentu-éier-t
sihatenaccentu-éier-t
Futur I
echwäert accentu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accentu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccentu-éier-en
dugéifsaccentu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaccentu-éier-en
mirgéifenaccentu-éier-en
dirgéiftaccentu-éier-en
sigéifenaccentu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaccentu-éier-t
duhässaccentu-éier-t
hien/si,hatt/ethättaccentu-éier-t
mirhättenaccentu-éier-t
dirhättaccentu-éier-t
sihättenaccentu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccentu-éier!
Plurielaccentu-éier-t!
accentu-éier-t
accentu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
desaccentu-éier-en
Remarquen (intern)
och akzentuéieren?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles