E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hetzen hetzen (D)harceler (F)
Stammformen hetzenhetztgehetzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhetzen
duhetz
hien/si,hatt/ethetzt
mirhetzen
dirhetzt
sihetzen
Pass compos
echhugehetzt
duhuesgehetzt
hien/si,hatt/ethuetgehetzt
mirhugehetzt
dirhuttgehetzt
sihugehetzt
Plus-que-parfait
echhatgehetzt
duhasgehetzt
hien/si,hatt/ethatgehetzt
mirhategehetzt
dirhatgehetzt
sihategehetzt
Futur I
echwäert hetzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehetzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhetzen
dugéifshetzen
hien/si,hatt/etgéifhetzen
mirgéifenhetzen
dirgéifthetzen
sigéifenhetzen
Conditionnel Pass compos
echhttgehetzt
duhssgehetzt
hien/si,hatt/ethttgehetzt
mirhättegehetzt
dirhttgehetzt
sihättegehetzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhetz!
Plurielhetzt!
gehetzt
hetzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofhetzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles