E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerhtzen berhitzen (D)surchauffer (F)
Stammformen iwwerhtzeniwwerhtztiwwerhtzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerhtzen
duiwwerhtz
hien/si,hatt/etiwwerhtzt
miriwwerhtzen
diriwwerhtzt
siiwwerhtzen
Pass compos
echhunniwwerhtzt
duhuesiwwerhtzt
hien/si,hatt/ethuetiwwerhtzt
mirhunniwwerhtzt
dirhuttiwwerhtzt
sihunniwwerhtzt
Plus-que-parfait
echhatiwwerhtzt
duhasiwwerhtzt
hien/si,hatt/ethatiwwerhtzt
mirhateniwwerhtzt
dirhatiwwerhtzt
sihateniwwerhtzt
Futur I
echwäert iwwerhtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhtzen
dugéifsiwwerhtzen
hien/si,hatt/etgéifiwwerhtzen
mirgéifeniwwerhtzen
dirgéiftiwwerhtzen
sigéifeniwwerhtzen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerhtzt
duhssiwwerhtzt
hien/si,hatt/ethttiwwerhtzt
mirhtteniwwerhtzt
dirhttiwwerhtzt
sihtteniwwerhtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhtz!
Plurieliwwerhtzt!
iwwerhtzt
iwwerhtzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
htzennohtzenunhtzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles