E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerhtz-en berhitzen (D)surchauffer (F)
Stammformen iwwerhtz-eniwwerhtz-tiwwerhtz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerhtz-en
duiwwerhtz
hien/si,hatt/etiwwerhtz-t
miriwwerhtz-en
diriwwerhtz-t
siiwwerhtz-en
Pass compos
echhunniwwerhtz-t
duhuesiwwerhtz-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerhtz-t
mirhunniwwerhtz-t
dirhuttiwwerhtz-t
sihunniwwerhtz-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerhtz-t
duhasiwwerhtz-t
hien/si,hatt/ethatiwwerhtz-t
mirhateniwwerhtz-t
dirhatiwwerhtz-t
sihateniwwerhtz-t
Futur I
echwäert iwwerhtz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhtz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhtz-en
dugéifsiwwerhtz-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerhtz-en
mirgéifeniwwerhtz-en
dirgéiftiwwerhtz-en
sigéifeniwwerhtz-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerhtz-t
duhssiwwerhtz-t
hien/si,hatt/ethttiwwerhtz-t
mirhtteniwwerhtz-t
dirhttiwwerhtz-t
sihtteniwwerhtz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhtz!
Plurieliwwerhtz-t!
iwwerhtz-t
iwwerhtz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
htz-ennohtz-enunhtz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles