E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

htzen erhitzen (D) – rchauffer (F)
Stammformen htzenhtztgehtzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhtzen
duhtz
hien/si,hatt/ethtzt
mirhtzen
dirhtzt
sihtzen
Pass compos
echhugehtzt
duhuesgehtzt
hien/si,hatt/ethuetgehtzt
mirhugehtzt
dirhuttgehtzt
sihugehtzt
Plus-que-parfait
echhatgehtzt
duhasgehtzt
hien/si,hatt/ethatgehtzt
mirhategehtzt
dirhatgehtzt
sihategehtzt
Futur I
echwäert htzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhtzen
dugéifshtzen
hien/si,hatt/etgéifhtzen
mirgéifenhtzen
dirgéifthtzen
sigéifenhtzen
Conditionnel Pass compos
echhttgehtzt
duhssgehtzt
hien/si,hatt/ethttgehtzt
mirhättegehtzt
dirhttgehtzt
sihättegehtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhtz!
Plurielhtzt!
gehtzt
htzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerhtzennohtzenunhtzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles