E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

htz-en erhitzen (D)rchauffer (F)
Stammformen htz-enhtz-tge-htz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhtz-en
duhtz
hien/si,hatt/ethtz-t
mirhtz-en
dirhtz-t
sihtz-en
Pass compos
echhuge-htz-t
duhuesge-htz-t
hien/si,hatt/ethuetge-htz-t
mirhuge-htz-t
dirhuttge-htz-t
sihuge-htz-t
Plus-que-parfait
echhatge-htz-t
duhasge-htz-t
hien/si,hatt/ethatge-htz-t
mirhatege-htz-t
dirhatge-htz-t
sihatege-htz-t
Futur I
echwäert htz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-htz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhtz-en
dugéifshtz-en
hien/si,hatt/etgéifhtz-en
mirgéifenhtz-en
dirgéifthtz-en
sigéifenhtz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-htz-t
duhssge-htz-t
hien/si,hatt/ethttge-htz-t
mirhättege-htz-t
dirhttge-htz-t
sihättege-htz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhtz!
Plurielhtz-t!
ge-htz-t
htz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerhtz-ennohtz-enunhtz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles