E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhexen verhexen (D)ensorceler (F)
Stammformen verhexenverhextverhext
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverhexen
duverhex
hien/si,hatt/etverhext
mirverhexen
dirverhext
siverhexen
Pass compos
echhuverhext
duhuesverhext
hien/si,hatt/ethuetverhext
mirhuverhext
dirhuttverhext
sihuverhext
Plus-que-parfait
echhatverhext
duhasverhext
hien/si,hatt/ethatverhext
mirhateverhext
dirhatverhext
sihateverhext
Futur I
echwäert verhexen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhext hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhexen
dugéifsverhexen
hien/si,hatt/etgéifverhexen
mirgéifeverhexen
dirgéiftverhexen
sigéifeverhexen
Conditionnel Pass compos
echhttverhext
duhssverhext
hien/si,hatt/ethttverhext
mirhätteverhext
dirhttverhext
sihätteverhext
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhex!
Plurielverhext!
verhext
verhexen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hexen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles