E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hexen hexen (D)chasser (F)
Stammformen hexenhextgehext
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhexen
duhex
hien/si,hatt/ethext
mirhexen
dirhext
sihexen
Pass compos
echhugehext
duhuesgehext
hien/si,hatt/ethuetgehext
mirhugehext
dirhuttgehext
sihugehext
Plus-que-parfait
echhatgehext
duhasgehext
hien/si,hatt/ethatgehext
mirhategehext
dirhatgehext
sihategehext
Futur I
echwäert hexen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehext hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhexen
dugéifshexen
hien/si,hatt/etgéifhexen
mirgéifenhexen
dirgéifthexen
sigéifenhexen
Conditionnel Pass compos
echhttgehext
duhssgehext
hien/si,hatt/ethttgehext
mirhättegehext
dirhttgehext
sihättegehext
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhex!
Plurielhext!
gehext
hexen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verhexen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles