E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hex-en hexen (D)chasser (F)
Stammformen hex-enhex-tge-hex-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhex-en
duhex
hien/si,hatt/ethex-t
mirhex-en
dirhex-t
sihex-en
Pass compos
echhuge-hex-t
duhuesge-hex-t
hien/si,hatt/ethuetge-hex-t
mirhuge-hex-t
dirhuttge-hex-t
sihuge-hex-t
Plus-que-parfait
echhatge-hex-t
duhasge-hex-t
hien/si,hatt/ethatge-hex-t
mirhatege-hex-t
dirhatge-hex-t
sihatege-hex-t
Futur I
echwäert hex-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hex-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhex-en
dugéifshex-en
hien/si,hatt/etgéifhex-en
mirgéifenhex-en
dirgéifthex-en
sigéifenhex-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-hex-t
duhssge-hex-t
hien/si,hatt/ethttge-hex-t
mirhättege-hex-t
dirhttge-hex-t
sihättege-hex-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhex!
Plurielhex-t!
ge-hex-t
hex-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verhex-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles