E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hicken Schluckauf haben (D) – hoqueter (F)
Stammformen hickenhicktgehickt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echhicken
duhicks
hien/si,hatt/ethickt
mirhicken
dirhickt
sihicken
Pass compos
echhugehickt
duhuesgehickt
hien/si,hatt/ethuetgehickt
mirhugehickt
dirhuttgehickt
sihugehickt
Plus-que-parfait
echhatgehickt
duhasgehickt
hien/si,hatt/ethatgehickt
mirhategehickt
dirhatgehickt
sihategehickt
Modale Futur I
echwäert hicken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert gehickt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhicken
dugéifshicken
hien/si,hatt/etgéifhicken
mirgéifenhicken
dirgéifthicken
sigéifenhicken
Conditionnel pass compos
echhttgehickt
duhssgehickt
hien/si,hatt/ethttgehickt
mirhättegehickt
dirhttgehickt
sihättegehickt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhick!
Plurielhickt!
gehickt
hicken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles