E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

behiewen beheben (D)remdier (F)
Stammformen behiewenbehieftbehuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbehiewen
dubehiefs
hien/si,hatt/etbehieft
mirbehiewen
dirbehieft
sibehiewen
Pass compos
echhubehuewen
duhuesbehuewen
hien/si,hatt/ethuetbehuewen
mirhubehuewen
dirhuttbehuewen
sihubehuewen
Plus-que-parfait
echhatbehuewen
duhasbehuewen
hien/si,hatt/ethatbehuewen
mirhatebehuewen
dirhatbehuewen
sihatebehuewen
Futur I
echwäert behiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert behuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbehiewen
dugéifsbehiewen
hien/si,hatt/etgéifbehiewen
mirgéifebehiewen
dirgéiftbehiewen
sigéifebehiewen
Conditionnel Pass compos
echhttbehuewen
duhssbehuewen
hien/si,hatt/ethttbehuewen
mirhättebehuewen
dirhttbehuewen
sihättebehuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehief!
Plurielbehieft!
behuewen
behiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiewenenthieweneraushiewenerhiewenerophiewenervirhiewenhieweniwwerhiewenofhiewenophiewenunhiewenverhiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles