E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

behiew-en beheben (D)remdier (F)
Stammformen behiew-enbehief-tbehuew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbehiew-en
dubehief-s
hien/si,hatt/etbehief-t
mirbehiew-en
dirbehief-t
sibehiew-en
Pass compos
echhubehuew-en
duhuesbehuew-en
hien/si,hatt/ethuetbehuew-en
mirhubehuew-en
dirhuttbehuew-en
sihubehuew-en
Plus-que-parfait
echhatbehuew-en
duhasbehuew-en
hien/si,hatt/ethatbehuew-en
mirhatebehuew-en
dirhatbehuew-en
sihatebehuew-en
Futur I
echwäert behiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert behuew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbehiew-en
dugéifsbehiew-en
hien/si,hatt/etgéifbehiew-en
mirgéifebehiew-en
dirgéiftbehiew-en
sigéifebehiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttbehuew-en
duhssbehuew-en
hien/si,hatt/ethttbehuew-en
mirhättebehuew-en
dirhttbehuew-en
sihättebehuew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehief!
Plurielbehief-t!
behuew-en
behiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiew-enenthiew-eneraushiew-enerhiew-enerophiew-enervirhiew-enhiew-eniwwerhiew-enofhiew-enophiew-enunhiew-enverhiew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles