E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

enthiewen entheben (D)relever (F)
Stammformen enthiewenenthieftenthuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echenthiewen
duenthiefs
hien/si,hatt/etenthieft
mirenthiewen
direnthieft
sienthiewen
Pass compos
echhunnenthuewen
duhuesenthuewen
hien/si,hatt/ethuetenthuewen
mirhunnenthuewen
dirhuttenthuewen
sihunnenthuewen
Plus-que-parfait
echhatenthuewen
duhasenthuewen
hien/si,hatt/ethatenthuewen
mirhatenenthuewen
dirhatenthuewen
sihatenenthuewen
Futur I
echwäert enthiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert enthuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifenthiewen
dugéifsenthiewen
hien/si,hatt/etgéifenthiewen
mirgéifenenthiewen
dirgéiftenthiewen
sigéifenenthiewen
Conditionnel Pass compos
echhttenthuewen
duhssenthuewen
hien/si,hatt/ethttenthuewen
mirhttenenthuewen
dirhttenthuewen
sihttenenthuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierenthief!
Plurielenthieft!
enthuewen
enthiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiewenbehieweneraushiewenerhiewenerophiewenervirhiewenhieweniwwerhiewenofhiewenophiewenunhiewenverhiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles