E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

enthiew-en entheben (D)relever (F)
Stammformen enthiew-enenthief-tenthuew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echenthiew-en
duenthief-s
hien/si,hatt/etenthief-t
mirenthiew-en
direnthief-t
sienthiew-en
Pass compos
echhunnenthuew-en
duhuesenthuew-en
hien/si,hatt/ethuetenthuew-en
mirhunnenthuew-en
dirhuttenthuew-en
sihunnenthuew-en
Plus-que-parfait
echhatenthuew-en
duhasenthuew-en
hien/si,hatt/ethatenthuew-en
mirhatenenthuew-en
dirhatenthuew-en
sihatenenthuew-en
Futur I
echwäert enthiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert enthuew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifenthiew-en
dugéifsenthiew-en
hien/si,hatt/etgéifenthiew-en
mirgéifenenthiew-en
dirgéiftenthiew-en
sigéifenenthiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttenthuew-en
duhssenthuew-en
hien/si,hatt/ethttenthuew-en
mirhttenenthuew-en
dirhttenthuew-en
sihttenenthuew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierenthief!
Plurielenthief-t!
enthuew-en
enthiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiew-enbehiew-eneraushiew-enerhiew-enerophiew-enervirhiew-enhiew-eniwwerhiew-enofhiew-enophiew-enunhiew-enverhiew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles