E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhiewen erheben (D)lever, relever, rassembler (F)
Stammformen erhiewenerhiefterhuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerhiewen
duerhiefs
hien/si,hatt/eterhieft
mirerhiewen
direrhieft
sierhiewen
Pass compos
echhunnerhuewen
duhueserhuewen
hien/si,hatt/ethueterhuewen
mirhunnerhuewen
dirhutterhuewen
sihunnerhuewen
Plus-que-parfait
echhaterhuewen
duhaserhuewen
hien/si,hatt/ethaterhuewen
mirhatenerhuewen
dirhaterhuewen
sihatenerhuewen
Futur I
echwäert erhiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhiewen
dugéifserhiewen
hien/si,hatt/etgéiferhiewen
mirgéifenerhiewen
dirgéifterhiewen
sigéifenerhiewen
Conditionnel Pass compos
echhtterhuewen
duhsserhuewen
hien/si,hatt/ethtterhuewen
mirhttenerhuewen
dirhtterhuewen
sihttenerhuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhief!
Plurielerhieft!
erhuewen
erhiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiewenbehiewenenthieweneraushiewenerophiewenervirhiewenhieweniwwerhiewenofhiewenophiewenunhiewenverhiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles