E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhiew-en erheben (D)lever, relever, rassembler (F)
Stammformen erhiew-enerhief-terhuew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerhiew-en
duerhief-s
hien/si,hatt/eterhief-t
mirerhiew-en
direrhief-t
sierhiew-en
Pass compos
echhunnerhuew-en
duhueserhuew-en
hien/si,hatt/ethueterhuew-en
mirhunnerhuew-en
dirhutterhuew-en
sihunnerhuew-en
Plus-que-parfait
echhaterhuew-en
duhaserhuew-en
hien/si,hatt/ethaterhuew-en
mirhatenerhuew-en
dirhaterhuew-en
sihatenerhuew-en
Futur I
echwäert erhiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhuew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhiew-en
dugéifserhiew-en
hien/si,hatt/etgéiferhiew-en
mirgéifenerhiew-en
dirgéifterhiew-en
sigéifenerhiew-en
Conditionnel Pass compos
echhtterhuew-en
duhsserhuew-en
hien/si,hatt/ethtterhuew-en
mirhttenerhuew-en
dirhtterhuew-en
sihttenerhuew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhief!
Plurielerhief-t!
erhuew-en
erhiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiew-enbehiew-enenthiew-eneraushiew-enerophiew-enervirhiew-enhiew-eniwwerhiew-enofhiew-enophiew-enunhiew-enverhiew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles