E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraushiewen herausheben (D)soulever (F)
Stammformen eraushiewenhieft erauserausgehuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhiewen eraus
duhiefs eraus
hien/si,hatt/ethieft eraus
mirhiewen eraus
dirhieft eraus
sihiewen eraus
Pass compos
echhunnerausgehuewen
duhueserausgehuewen
hien/si,hatt/ethueterausgehuewen
mirhunnerausgehuewen
dirhutterausgehuewen
sihunnerausgehuewen
Plus-que-parfait
echhaterausgehuewen
duhaserausgehuewen
hien/si,hatt/ethaterausgehuewen
mirhatenerausgehuewen
dirhaterausgehuewen
sihatenerausgehuewen
Futur I
echwäert eraushiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgehuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaushiewen
dugéifseraushiewen
hien/si,hatt/etgéiferaushiewen
mirgéifeneraushiewen
dirgéifteraushiewen
sigéifeneraushiewen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgehuewen
duhsserausgehuewen
hien/si,hatt/ethtterausgehuewen
mirhttenerausgehuewen
dirhtterausgehuewen
sihttenerausgehuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief eraus!
Plurielhieft eraus!
erausgehuewen
eraushiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiewenbehiewenenthiewenerhiewenerophiewenervirhiewenhieweniwwerhiewenofhiewenophiewenunhiewenverhiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles