E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

batschen schlagen (D)frapper (F)slap (E)
Stammformen batschenbatschtgebatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbatschen
dubatschs
hien/si,hatt/etbatscht
mirbatschen
dirbatscht
sibatschen
Pass compos
echhugebatscht
duhuesgebatscht
hien/si,hatt/ethuetgebatscht
mirhugebatscht
dirhuttgebatscht
sihugebatscht
Plus-que-parfait
echhatgebatscht
duhasgebatscht
hien/si,hatt/ethatgebatscht
mirhategebatscht
dirhatgebatscht
sihategebatscht
Futur I
echwäert batschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbatschen
dugéifsbatschen
hien/si,hatt/etgéifbatschen
mirgéifebatschen
dirgéiftbatschen
sigéifebatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgebatscht
duhssgebatscht
hien/si,hatt/ethttgebatscht
mirhättegebatscht
dirhttgebatscht
sihättegebatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbatsch!
Plurielbatscht!
gebatscht
batschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles