E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

batsch-en schlagen (D)frapper (F)slap (E)
Stammformen batsch-enbatsch-tge-batsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbatsch-en
dubatsch-s
hien/si,hatt/etbatsch-t
mirbatsch-en
dirbatsch-t
sibatsch-en
Pass compos
echhuge-batsch-t
duhuesge-batsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-batsch-t
mirhuge-batsch-t
dirhuttge-batsch-t
sihuge-batsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-batsch-t
duhasge-batsch-t
hien/si,hatt/ethatge-batsch-t
mirhatege-batsch-t
dirhatge-batsch-t
sihatege-batsch-t
Futur I
echwäert batsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-batsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbatsch-en
dugéifsbatsch-en
hien/si,hatt/etgéifbatsch-en
mirgéifebatsch-en
dirgéiftbatsch-en
sigéifebatsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-batsch-t
duhssge-batsch-t
hien/si,hatt/ethttge-batsch-t
mirhättege-batsch-t
dirhttge-batsch-t
sihättege-batsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbatsch!
Plurielbatsch-t!
ge-batsch-t
batsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles