E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ervirhiewen hervorheben (D)ressortir, mettre en vidence (F)
Stammformen ervirhiewenhieft ervirervirgehuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ervir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhiewen ervir
duhiefs ervir
hien/si,hatt/ethieft ervir
mirhiewen ervir
dirhieft ervir
sihiewen ervir
Pass compos
echhunnervirgehuewen
duhueservirgehuewen
hien/si,hatt/ethuetervirgehuewen
mirhunnervirgehuewen
dirhuttervirgehuewen
sihunnervirgehuewen
Plus-que-parfait
echhatervirgehuewen
duhaservirgehuewen
hien/si,hatt/ethatervirgehuewen
mirhatenervirgehuewen
dirhatervirgehuewen
sihatenervirgehuewen
Futur I
echwäert ervirhiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ervirgehuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifervirhiewen
dugéifservirhiewen
hien/si,hatt/etgéifervirhiewen
mirgéifenervirhiewen
dirgéiftervirhiewen
sigéifenervirhiewen
Conditionnel Pass compos
echhttervirgehuewen
duhsservirgehuewen
hien/si,hatt/ethttervirgehuewen
mirhttenervirgehuewen
dirhttervirgehuewen
sihttenervirgehuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief ervir!
Plurielhieft ervir!
ervirgehuewen
ervirhiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiewenbehiewenenthieweneraushiewenerhiewenerophiewenhieweniwwerhiewenofhiewenophiewenunhiewenverhiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles