E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerhiewen berheben (D)
Stammformen iwwerhieweniwwerhieftiwwerhuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerhiewen
duiwwerhiefs
hien/si,hatt/etiwwerhieft
miriwwerhiewen
diriwwerhieft
siiwwerhiewen
Pass compos
echhunniwwerhuewen
duhuesiwwerhuewen
hien/si,hatt/ethuetiwwerhuewen
mirhunniwwerhuewen
dirhuttiwwerhuewen
sihunniwwerhuewen
Plus-que-parfait
echhatiwwerhuewen
duhasiwwerhuewen
hien/si,hatt/ethatiwwerhuewen
mirhateniwwerhuewen
dirhatiwwerhuewen
sihateniwwerhuewen
Futur I
echwäert iwwerhiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhiewen
dugéifsiwwerhiewen
hien/si,hatt/etgéifiwwerhiewen
mirgéifeniwwerhiewen
dirgéiftiwwerhiewen
sigéifeniwwerhiewen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerhuewen
duhssiwwerhuewen
hien/si,hatt/ethttiwwerhuewen
mirhtteniwwerhuewen
dirhttiwwerhuewen
sihtteniwwerhuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhief!
Plurieliwwerhieft!
iwwerhuewen
iwwerhiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiewenbehiewenenthieweneraushiewenerhiewenerophiewenervirhiewenhiewenofhiewenophiewenunhiewenverhiewen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles