E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerhiew-en berheben (D)
Stammformen iwwerhiew-eniwwerhief-tiwwerhuew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerhiew-en
duiwwerhief-s
hien/si,hatt/etiwwerhief-t
miriwwerhiew-en
diriwwerhief-t
siiwwerhiew-en
Pass compos
echhunniwwerhuew-en
duhuesiwwerhuew-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerhuew-en
mirhunniwwerhuew-en
dirhuttiwwerhuew-en
sihunniwwerhuew-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerhuew-en
duhasiwwerhuew-en
hien/si,hatt/ethatiwwerhuew-en
mirhateniwwerhuew-en
dirhatiwwerhuew-en
sihateniwwerhuew-en
Futur I
echwäert iwwerhiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhuew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhiew-en
dugéifsiwwerhiew-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerhiew-en
mirgéifeniwwerhiew-en
dirgéiftiwwerhiew-en
sigéifeniwwerhiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerhuew-en
duhssiwwerhuew-en
hien/si,hatt/ethttiwwerhuew-en
mirhtteniwwerhuew-en
dirhttiwwerhuew-en
sihtteniwwerhuew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhief!
Plurieliwwerhief-t!
iwwerhuew-en
iwwerhiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiew-enbehiew-enenthiew-eneraushiew-enerhiew-enerophiew-enervirhiew-enhiew-enofhiew-enophiew-enunhiew-enverhiew-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles