E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofhiew-en abheben (D)couper (jeu de cartes) (F)
Stammformen ofhiew-enhief-t ofofge-huew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhiew-en of
duhief-s of
hien/si,hatt/ethief-t of
mirhiew-en of
dirhief-t of
sihiew-en of
Pass compos
echhunnofge-huew-en
duhuesofge-huew-en
hien/si,hatt/ethuetofge-huew-en
mirhunnofge-huew-en
dirhuttofge-huew-en
sihunnofge-huew-en
Plus-que-parfait
echhatofge-huew-en
duhasofge-huew-en
hien/si,hatt/ethatofge-huew-en
mirhatenofge-huew-en
dirhatofge-huew-en
sihatenofge-huew-en
Futur I
echwäert ofhiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-huew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofhiew-en
dugéifsofhiew-en
hien/si,hatt/etgéifofhiew-en
mirgéifenofhiew-en
dirgéiftofhiew-en
sigéifenofhiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-huew-en
duhssofge-huew-en
hien/si,hatt/ethttofge-huew-en
mirhttenofge-huew-en
dirhttofge-huew-en
sihttenofge-huew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief of!
Plurielhief-t of!
ofge-huew-en
ofhiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiew-enbehiew-enenthiew-eneraushiew-enerhiew-enerophiew-enervirhiew-enhiew-eniwwerhiew-enophiew-enunhiew-enverhiew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles