E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ophiew-en aufheben (D)ramasser, soulever (F)
Stammformen ophiew-enhief-t opopge-huew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhiew-en op
duhief-s op
hien/si,hatt/ethief-t op
mirhiew-en op
dirhief-t op
sihiew-en op
Pass compos
echhunnopge-huew-en
duhuesopge-huew-en
hien/si,hatt/ethuetopge-huew-en
mirhunnopge-huew-en
dirhuttopge-huew-en
sihunnopge-huew-en
Plus-que-parfait
echhatopge-huew-en
duhasopge-huew-en
hien/si,hatt/ethatopge-huew-en
mirhatenopge-huew-en
dirhatopge-huew-en
sihatenopge-huew-en
Futur I
echwäert ophiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-huew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifophiew-en
dugéifsophiew-en
hien/si,hatt/etgéifophiew-en
mirgéifenophiew-en
dirgéiftophiew-en
sigéifenophiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttopge-huew-en
duhssopge-huew-en
hien/si,hatt/ethttopge-huew-en
mirhttenopge-huew-en
dirhttopge-huew-en
sihttenopge-huew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief op!
Plurielhief-t op!
opge-huew-en
ophiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiew-enbehiew-enenthiew-eneraushiew-enerhiew-enerophiew-enervirhiew-enhiew-eniwwerhiew-enofhiew-enunhiew-enverhiew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles