E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

unhiew-en anheben (D)soulever, commencer tirer (F)
Stammformen unhiew-enhief-t unuge-huew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhiew-en un
duhief-s un
hien/si,hatt/ethief-t un
mirhiew-en un
dirhief-t un
sihiew-en un
Pass compos
echhunnuge-huew-en
duhuesuge-huew-en
hien/si,hatt/ethuetuge-huew-en
mirhunnuge-huew-en
dirhuttuge-huew-en
sihunnuge-huew-en
Plus-que-parfait
echhatuge-huew-en
duhasuge-huew-en
hien/si,hatt/ethatuge-huew-en
mirhatenuge-huew-en
dirhatuge-huew-en
sihatenuge-huew-en
Futur I
echwäert unhiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-huew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifunhiew-en
dugéifsunhiew-en
hien/si,hatt/etgéifunhiew-en
mirgéifenunhiew-en
dirgéiftunhiew-en
sigéifenunhiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-huew-en
duhssuge-huew-en
hien/si,hatt/ethttuge-huew-en
mirhttenuge-huew-en
dirhttuge-huew-en
sihttenuge-huew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief un!
Plurielhief-t un!
uge-huew-en
unhiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiew-enbehiew-enenthiew-eneraushiew-enerhiew-enerophiew-enervirhiew-enhiew-eniwwerhiew-enofhiew-enophiew-enverhiew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles