E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhiewen verheben (D)se faire mal en soulevant (F)
Stammformen verhiewenverhieftverhuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverhiewen
duverhiefs
hien/si,hatt/etverhieft
mirverhiewen
dirverhieft
siverhiewen
Pass compos
echhuverhuewen
duhuesverhuewen
hien/si,hatt/ethuetverhuewen
mirhuverhuewen
dirhuttverhuewen
sihuverhuewen
Plus-que-parfait
echhatverhuewen
duhasverhuewen
hien/si,hatt/ethatverhuewen
mirhateverhuewen
dirhatverhuewen
sihateverhuewen
Futur I
echwäert verhiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhiewen
dugéifsverhiewen
hien/si,hatt/etgéifverhiewen
mirgéifeverhiewen
dirgéiftverhiewen
sigéifeverhiewen
Conditionnel Pass compos
echhttverhuewen
duhssverhuewen
hien/si,hatt/ethttverhuewen
mirhätteverhuewen
dirhttverhuewen
sihätteverhuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhief!
Plurielverhieft!
verhuewen
verhiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiewenbehiewenenthieweneraushiewenerhiewenerophiewenervirhiewenhieweniwwerhiewenofhiewenophiewenunhiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles