E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhiew-en verheben (D)se faire mal en soulevant (F)
Stammformen verhiew-enverhief-tverhuew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverhiew-en
duverhief-s
hien/si,hatt/etverhief-t
mirverhiew-en
dirverhief-t
siverhiew-en
Pass compos
echhuverhuew-en
duhuesverhuew-en
hien/si,hatt/ethuetverhuew-en
mirhuverhuew-en
dirhuttverhuew-en
sihuverhuew-en
Plus-que-parfait
echhatverhuew-en
duhasverhuew-en
hien/si,hatt/ethatverhuew-en
mirhateverhuew-en
dirhatverhuew-en
sihateverhuew-en
Futur I
echwäert verhiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhuew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhiew-en
dugéifsverhiew-en
hien/si,hatt/etgéifverhiew-en
mirgéifeverhiew-en
dirgéiftverhiew-en
sigéifeverhiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttverhuew-en
duhssverhuew-en
hien/si,hatt/ethttverhuew-en
mirhätteverhuew-en
dirhttverhuew-en
sihätteverhuew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhief!
Plurielverhief-t!
verhuew-en
verhiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiew-enbehiew-enenthiew-eneraushiew-enerhiew-enerophiew-enervirhiew-enhiew-eniwwerhiew-enofhiew-enophiew-enunhiew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles