E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hiewen heben (D)soulever (F)rise (E)levantar (P)
Stammformen hiewenhieftgehuewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhiewen
duhiefs
hien/si,hatt/ethieft
mirhiewen
dirhieft
sihiewen
Pass compos
echhugehuewen
duhuesgehuewen
hien/si,hatt/ethuetgehuewen
mirhugehuewen
dirhuttgehuewen
sihugehuewen
Plus-que-parfait
echhatgehuewen
duhasgehuewen
hien/si,hatt/ethatgehuewen
mirhategehuewen
dirhatgehuewen
sihategehuewen
Futur I
echwäert hiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehuewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhiewen
dugéifshiewen
hien/si,hatt/etgéifhiewen
mirgéifenhiewen
dirgéifthiewen
sigéifenhiewen
Conditionnel Pass compos
echhttgehuewen
duhssgehuewen
hien/si,hatt/ethttgehuewen
mirhättegehuewen
dirhttgehuewen
sihättegehuewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief!
Plurielhieft!
gehuewen
hiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushiewenbehiewenenthieweneraushiewenerhiewenerophiewenervirhieweniwwerhiewenofhiewenophiewenunhiewenverhiewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles