E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

himmelen zerstren (D) – dtruire (F)
Stammformen himmelenhimmeltgehimmelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echhimmelen
duhimmels
hien/si,hatt/ethimmelt
mirhimmelen
dirhimmelt
sihimmelen
Pass compos
echhugehimmelt
duhuesgehimmelt
hien/si,hatt/ethuetgehimmelt
mirhugehimmelt
dirhuttgehimmelt
sihugehimmelt
Plus-que-parfait
echhatgehimmelt
duhasgehimmelt
hien/si,hatt/ethatgehimmelt
mirhategehimmelt
dirhatgehimmelt
sihategehimmelt
Modale Futur I
echwäert himmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert gehimmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhimmelen
dugéifshimmelen
hien/si,hatt/etgéifhimmelen
mirgéifenhimmelen
dirgéifthimmelen
sigéifenhimmelen
Conditionnel pass compos
echhttgehimmelt
duhssgehimmelt
hien/si,hatt/ethttgehimmelt
mirhättegehimmelt
dirhttgehimmelt
sihättegehimmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhimmel!
Plurielhimmelt!
gehimmelt
himmelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
unhimmelen
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles