E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

himmelliicht-en
Stammformen himmelliicht-enhimmelliich-tge-himmelliich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhimmelliicht-en
duhimmelliicht-s
hien/si,hatt/ethimmelliich-t
mirhimmelliicht-en
dirhimmelliich-t
sihimmelliicht-en
Pass compos
echhuge-himmelliich-t
duhuesge-himmelliich-t
hien/si,hatt/ethuetge-himmelliich-t
mirhuge-himmelliich-t
dirhuttge-himmelliich-t
sihuge-himmelliich-t
Plus-que-parfait
echhatge-himmelliich-t
duhasge-himmelliich-t
hien/si,hatt/ethatge-himmelliich-t
mirhatege-himmelliich-t
dirhatge-himmelliich-t
sihatege-himmelliich-t
Futur I
echwäert himmelliicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-himmelliich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhimmelliicht-en
dugéifshimmelliicht-en
hien/si,hatt/etgéifhimmelliicht-en
mirgéifenhimmelliicht-en
dirgéifthimmelliicht-en
sigéifenhimmelliicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-himmelliich-t
duhssge-himmelliich-t
hien/si,hatt/ethttge-himmelliich-t
mirhättege-himmelliich-t
dirhttge-himmelliich-t
sihättege-himmelliich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhimmelliicht!
Plurielhimmelliich-t!
ge-himmelliich-t
himmelliicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles