E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hirschen hinken (D)boiter (F)
Stammformen hirschenhirschtgehirscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhirschen
duhirschs
hien/si,hatt/ethirscht
mirhirschen
dirhirscht
sihirschen
Pass compos
echsigehirscht
dubassgehirscht
hien/si,hatt/etassgehirscht
mirsigehirscht
dirsiddgehirscht
sisigehirscht
Plus-que-parfait
echwargehirscht
duwaarsgehirscht
hien/si,hatt/etwargehirscht
mirwaregehirscht
dirwaartgehirscht
siwaregehirscht
Futur I
echwäert hirschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehirscht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhirschen
dugéifshirschen
hien/si,hatt/etgéifhirschen
mirgéifenhirschen
dirgéifthirschen
sigéifenhirschen
Conditionnel Pass compos
echwiergehirscht
duwiersgehirscht
hien/si,hatt/etwiergehirscht
mirwieregehirscht
dirwiertgehirscht
siwieregehirscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhirsch!
Plurielhirscht!
gehirscht
hirschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles