E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hoppelen hpfen (D)bondir, sauter (F)
Stammformen hoppelenhoppeltgehoppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhoppelen
duhoppels
hien/si,hatt/ethoppelt
mirhoppelen
dirhoppelt
sihoppelen
Pass compos
echsigehoppelt
dubassgehoppelt
hien/si,hatt/etassgehoppelt
mirsigehoppelt
dirsiddgehoppelt
sisigehoppelt
Plus-que-parfait
echwargehoppelt
duwaarsgehoppelt
hien/si,hatt/etwargehoppelt
mirwaregehoppelt
dirwaartgehoppelt
siwaregehoppelt
Futur I
echwäert hoppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehoppelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhoppelen
dugéifshoppelen
hien/si,hatt/etgéifhoppelen
mirgéifenhoppelen
dirgéifthoppelen
sigéifenhoppelen
Conditionnel Pass compos
echwiergehoppelt
duwiersgehoppelt
hien/si,hatt/etwiergehoppelt
mirwieregehoppelt
dirwiertgehoppelt
siwieregehoppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhoppel!
Plurielhoppelt!
gehoppelt
hoppelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles