E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hospitaliséieren jmd. einweisen (D)hospitaliser (F)
Stammformen hospitaliséierenhospitaliséierthospitaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhospitaliséieren
duhospitaliséiers
hien/si,hatt/ethospitaliséiert
mirhospitaliséieren
dirhospitaliséiert
sihospitaliséieren
Passé composé
echhunnhospitaliséiert
duhueshospitaliséiert
hien/si,hatt/ethuethospitaliséiert
mirhunnhospitaliséiert
dirhutthospitaliséiert
sihunnhospitaliséiert
Plus-que-parfait
echhathospitaliséiert
duhashospitaliséiert
hien/si,hatt/ethathospitaliséiert
mirhatenhospitaliséiert
dirhathospitaliséiert
sihatenhospitaliséiert
Futur I
echwäert hospitaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hospitaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhospitaliséieren
dugéifshospitaliséieren
hien/si,hatt/etgéifhospitaliséieren
mirgéifenhospitaliséieren
dirgéifthospitaliséieren
sigéifenhospitaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhätthospitaliséiert
duhässhospitaliséiert
hien/si,hatt/ethätthospitaliséiert
mirhättenhospitaliséiert
dirhätthospitaliséiert
sihättenhospitaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhospitaliséier!
Plurielhospitaliséiert!
hospitaliséiert
hospitaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles