E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hospitalis-éier-en jmd. einweisen (D)hospitaliser (F)
Stammformen hospitalis-éier-enhospitalis-éier-thospitalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhospitalis-éier-en
duhospitalis-éier-s
hien/si,hatt/ethospitalis-éier-t
mirhospitalis-éier-en
dirhospitalis-éier-t
sihospitalis-éier-en
Passé composé
echhunnhospitalis-éier-t
duhueshospitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuethospitalis-éier-t
mirhunnhospitalis-éier-t
dirhutthospitalis-éier-t
sihunnhospitalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhathospitalis-éier-t
duhashospitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethathospitalis-éier-t
mirhatenhospitalis-éier-t
dirhathospitalis-éier-t
sihatenhospitalis-éier-t
Futur I
echwäert hospitalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hospitalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhospitalis-éier-en
dugéifshospitalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifhospitalis-éier-en
mirgéifenhospitalis-éier-en
dirgéifthospitalis-éier-en
sigéifenhospitalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätthospitalis-éier-t
duhässhospitalis-éier-t
hien/si,hatt/ethätthospitalis-éier-t
mirhättenhospitalis-éier-t
dirhätthospitalis-éier-t
sihättenhospitalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhospitalis-éier!
Plurielhospitalis-éier-t!
hospitalis-éier-t
hospitalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles