E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

houschten husten (D)tousser (F)
Stammformen houschtenhouschtgehouscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhouschten
duhouschts
hien/si,hatt/ethouscht
mirhouschten
dirhouscht
sihouschten
Pass compos
echhugehouscht
duhuesgehouscht
hien/si,hatt/ethuetgehouscht
mirhugehouscht
dirhuttgehouscht
sihugehouscht
Plus-que-parfait
echhatgehouscht
duhasgehouscht
hien/si,hatt/ethatgehouscht
mirhategehouscht
dirhatgehouscht
sihategehouscht
Futur I
echwäert houschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehouscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhouschten
dugéifshouschten
hien/si,hatt/etgéifhouschten
mirgéifenhouschten
dirgéifthouschten
sigéifenhouschten
Conditionnel Pass compos
echhttgehouscht
duhssgehouscht
hien/si,hatt/ethttgehouscht
mirhättegehouscht
dirhttgehouscht
sihättegehouscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhouscht!
Plurielhouscht!
gehouscht
houschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles