E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

houscht-en husten (D)tousser (F)
Stammformen houscht-enhousch-tge-housch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhouscht-en
duhouscht-s
hien/si,hatt/ethousch-t
mirhouscht-en
dirhousch-t
sihouscht-en
Pass compos
echhuge-housch-t
duhuesge-housch-t
hien/si,hatt/ethuetge-housch-t
mirhuge-housch-t
dirhuttge-housch-t
sihuge-housch-t
Plus-que-parfait
echhatge-housch-t
duhasge-housch-t
hien/si,hatt/ethatge-housch-t
mirhatege-housch-t
dirhatge-housch-t
sihatege-housch-t
Futur I
echwäert houscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-housch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhouscht-en
dugéifshouscht-en
hien/si,hatt/etgéifhouscht-en
mirgéifenhouscht-en
dirgéifthouscht-en
sigéifenhouscht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-housch-t
duhssge-housch-t
hien/si,hatt/ethttge-housch-t
mirhättege-housch-t
dirhttge-housch-t
sihättege-housch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhouscht!
Plurielhousch-t!
ge-housch-t
houscht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles